”Treningsstudio var aldri aktuelt. Det er for mye støy, og gir for stor frihet til å trene når man vil. Det er også kjedelig trening med mange øvelser med mange repetisjoner. I studio er det ikke musikk, og siden vi har valgt duo-timer, er det er kun oss 2. Vi har avtaler om trening til faste tider, og disse timene er ”hellige”. Vi kan ikke utsette treningen til i morgen, men må gå til avtalt tid”, forteller Bente.
”Fordi hver øvelse gjøres med få repetisjoner er treningen morsom og variert. Det ene er at det er god trening, det andre er at det er jo en fullstendig avkobling fra alt annet. En treningsform med så tett oppfølging og konsentrasjon gjør at jeg ikke får tenkt på noe annet mens jeg trener. Hvis jeg tar en joggetur eller går i treningsstudio så jobber jo hjernen ved siden av med dagens opplevelser og inntrykk. Når jeg trener pilates har jeg 100% fokus kun på dette, og det gir en fantastisk avkobling. Det er mye annet jeg skal kutte ut før jeg slutter med pilates”.
Bente og Celina har trent pilates i 7 måneder, og hvordan merkes dette på kroppen? ”Vi merket faktisk raskt at vi fikk mer bevegelse og ble mykere. Noen øvelser kan virke kompliserte til å begynne med. Det er lett å tenke at det der greier jeg aldri, også er det en så fantastisk god mestringsfølelse og faktisk få det til. Noe av de første resultatene var å faktisk kunne sitte rett i ryggen på gulvet med strake ben fremfor seg, og også det å bli bevisst på og bruke magen til å stabilisere kroppen. Noen kilo har blitt borte selv om vi ikke har slanket oss.” Celina er meget fornøyd med at magen er blitt flatere.
Et annet stort pluss med denne treningsformen er at du får økt kjennskap til kroppen og hvordan den fungerer best mulig for oss. Pilatestrening med grundig instruksjon om riktige bevegelser, konsentrasjon, og det å gjøre få men riktige repetisjoner, pusting og god strekk gir økt innsikt i hva som er gode øvelser.
Celina starter på handelsgym denne høsten og har store ambisjoner om utdanning og utenlandsopphold, og denne våren fikk hun for første gang god karakter i gym. Hva skjedde?
Elevene hadde fått i oppgave og selv komme med innslag til trening. Celina instruerte sine medelever i pilates med stor suksess. Celina har ikke trent noe særlig tidligere, og har gjort store fremskritt. Hun har fått mye mer kontroll over kroppen, bedre holdning og bedre kroppsfølelse generelt. Dette er viktig for en tenåringsjente, og endelig er jo gym’en også blitt morsom.
Celina og Bente har også overbevist pappa/mann om at dette er noe for han. ”Pappa har ikke trent på 20 år, han har prioritert karriere og jobb, og satt av lite tid til seg selv.” forteller Bente. De var begge kjempespent på reaksjonen etter første time, og hans kommentar var ”dette tror jeg at jeg vil kunne like”, og det var visstnok en meget positiv tilbakemelding. Han var opptatt av individuell tilpasning, sette egne mål og å ha kontroll, og det fikk han her.
Celina og Bente mener begge at dette er en treningsform for alle. Treningen tar jo alltid utgangspunkt i den formen hver enkelt er i, og er en individuell oppbygging. Trening i små grupper er jo også bra fordi man er nødt til å lære teknikken, og man blir stilt krav til og alle blir fulgt godt opp personlig.
Og mor og datter har 2 hellige stunder sammen i uken, med hyggelig tur til og fra. Dette skal vi fortsette med. Kroppene våre skal bli enda sterkere og smidigere, med verdens smarteste treningsform.